دفتر برنامه‌ريزي تربيتي
حوزه‌هاي علوم ديني، از دير باز تا کنون، در کنار توليد دانش‌هاي ديني، به عنوان مأمنی برای خودسازي و تزکيه، مطرح بوده‌اند و شأن مهم آن ها نيز بيش از توليد دانش‌هاي ديني، تربيت و معرفي الگوهاي وارسته و متعالي، براي جوامع اسلامي بوده است. از این منظر، مهمترین سياست اصلي جامعه المصطفي  به عنوان یک نهاد علمي حوزوي، همان تربيت عالمان و متخصصان عالم و عامل ديني است.
تربيت روح حاكم بر تمامي برنامه‌‌ها و خون جاري در همه بخش‌‌هاي جامعه المصطفی است. از اين رو ضروري است، ساير بخش‌هاي جامعه، اعم از آموزش، پژوهش و اداري مالي و ... با معاونت فرهنگي تربيتي در ارتباط و تعامل تنگاتنگ بوده و زمينه را جهت تحقق اهداف كلان تربيتي جامعه فراهم ‌آورند، تا خروجي‌‌هاي جامعه در همه ابعاد، اعم از بينشي، گرايشي و رفتاري رشد كرده و توانايي مواجهه درست با مسائل جهان معاصر را داشته باشند.
بر اين اساس دفتر برنامه ريزي تربيتي متشکل از سه گروه مشاوره و راهنمايي؛ برنامه ريزي تربيتي و ارزيابي تربيتي طلاب و فرآيندها شکل گرفت تا زمينه تحقق اهداف جامعه المصطفي  را فراهم آورد.
الف- گروه مشاوره و راهنمايي
گروه مشاوره و راهنمایی به منظور تامين بهداشت و سلامت رواني طلاب، کارکنان و خانواده‌هاي آنان، پيشگيري از بروز اختلالات رواني و همچنين درمان‌ ناهنجاري‌هاي رواني و تغيير رفتارهاي نابهنجار، گروه مشاوره و راهنمايي تشکيل گرديد. اين گروه تلاش مي‌کند با راه اندازي واحدهاي مشاوره در صفوف داخل و خارج و با تدوين برنامه‌هاي کوتاه مدت و بلند مدت به ارايه خدمات روان شناختي به طلاب و خانواده‌هاي آنان بپردازد. برنامه‌ريزي براي بهبود وضعيت زندگي و افزايش دانش روان‌شناختي، روان‌سنجي طلاب و خانواده ها در زمينه-هاي بهداشت روان،خدمات روانشناختي و مشاوره از طريق تهيه و توزيع منشورات و برگزاري نشست‌هاي تخصصي نيز از ديگر وظايف اين گروه است.
ب- گروه ارزيابي تربيتي طلاب و فرآيندها
بديهي است مسير رشد تربيتي طلاب از طريق سياستگذاري، برنامه‌ريزي و اجراي مناسب برنامه‌هاي تربيتي محقق مي‌شود و هيچ يک از اين امور بدون ارزيابي، وضعيت‌شناسي و نظرسنجي و... به مقصد و مطلوب نهايي منجر نخواهد شد.
از اين منظر توجه به ارزيابي به منظور تشخيص مسير و تعالي تربيت مهم جلوه مي‌کند. بر اين اساس گروه ارزيابي تربيتي طلاب و فرايندها از اوايل سال 1388 در حرکتي بديع در حوزه تربيت از سوي دفتر برنامه‌ريزي تربيتي و تحت اشراف معاونت محترم فرهنگي تربيتي تاسيس گرديد. اين گروه با بهره‌مندي از کارشناساني متخصص در حوزه روان‌شناسي، تربيتي، آمار و روان‌سنجي به دنبال رصد علمي نقاط قوت و ضعف تربيتي طلاب، برنامه ها، فرايندها و در سطحي کلان‌تر جريان روح اخلاق و تربيت در جامعه المصطفي است. این گروه تلاش می کند تا در حد وسع خود ارزيابي ستاد و صفوف را در عرصه تربيت پيگيري و مداخلات مورد نياز را تدوين نمايد.
ج- گروه برنامه ريزي تربيتي
گروه برنامه‌ريزي تربيتي، به منظور تعالي وضع معنوي، تربيتي طلاب و خانواده‌هايشان و با هدف اصلاح و بهينه‌سازي تمام فرايندهاي ورودي مياني (آموزش، فرهنگي، پژوهشي، رفاهي، اداري و ...) و خروجي مركز براساس مباني تعليم و تربيت اسلامي، اقدام به تدوين نظامنامه تربيتي در ابعاد و ساحت‌هاي يازده‌گانه نموده است. در راستاي عملياتي نمودن نظام نامه تربيتي در صف داخل و خارج اين گروه اقدام به برنامه‌ريزي، تهيه و تدوين طرح‌هاي تربيتي با محوريت ساحت‌هاي نظامنامه از قبیل طرح‌هاي جامع تربيت اخلاقي، طرح‌ جامع تربيت خانواده، طرح تربيت اجتماعي سياسي، طرح نهادينه‌سازي تربيت در فضاي آموزشي، طرح معرفي الگوهاي تربيتي برگزاري نشست‌هاي تربيتي ويژه طلاب و اساتيد، كارگاه تخصصي و دانش‌افزايي اساتيد، انتشار فصلنامه راه تربيت، كتابچه‌ها و ويژه‌نامه‌هاي تربيتي و نشست سالانه اساتيد، نموده است
کتابچه مسطر
بی تردید یکی از روش های تربیت، الگوسازی است و در برنامه ریزی تربیتی کسانی که به عنوان اسوه قرار دارند نقشی اساسی در تربیت ایفا می کنند. در این راستا کتابچه مسطر مي‌كوشد ضمن فراهم آوردن زمينة مساعد و مطلوب براي بهره مندي و الگو پذيري طلاب از سيرة تربيتي اخلاقي عالمان دين در راستاي طرح هاي مربوط به حوزه تهذيب ، اخلاق و طرح جامع معرفي بزرگان و مفاخر ديني جهان اسلام ، گام مهمی در راستاي نهادينه‌سازي تربيت اخلاقي بردارد.
مبناي کتابچة مسطر معرفي الگوي هاي تربيتي موفق اخلاقي و تأثير‌گذار از علماي اسلام است. طلاب محترم غير ايراني با آشنايي و الگوگيري از اين بزرگ مردان تاريخ مي‌توانند مسير علمي و عملي خود را تقويت نموده و با دو بال علم و عمل در مسير سعادت انساني گام نهند و به كمال نهايي که قرب الهي است نائل گردند.
اين طرح توسط موسسه مسطر انديشه اسلامي مطرح و انجام شده است. شایان ذکر است تاکنون چهار شماره از مسطر توسط اين موسسه تدوين و چاپ گرديده است در اين 4 شماره زندگي حضرت امام (ره)   شهيد آیت الله صدر (ره)  شهید آیت الله مطهری(ره) و حضرت آيت الله حائري يزدي (ره) مورد بررسي قرار گرفته است که علاوه بر چاپ بصورت کتابچه، همگی در قالب یک نرم افزار جامع ارائه می-گردد. باشد که این عمل اندک ولی ارزشمند و فاخر مورد توجه خدای متعال و عنایات خاصه حضرت بقیه الله الاعظم قرار گیرد.
  با تشکر
معاونت فرهنگی تربیتی
گروه برنامه ریزی تربیتی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید