سطر آخر» جملاتی از امام خمینی(ره) در ساخت های تربیتی اخلاقی

-    خدا می داند که شخصا برای خود ذره ای مصونیت و حق و امتیاز قائل نیستم. اگر تخلفی از من هم سرزند مهیای مواخذه ام[1].

 

-    همیشه نگران آن هستم که مبادا این مردم که همه چیزشان را فدا کرده­اند و به اسلام خدمت نموده  و به ما منت گذاشتند، به واسطه اعمال ما از ما نگران بشوند، زیرا آن چیزی که مردم از ما توقع داشته ودارند و به واسطه آن دنبال ما و شما آمده اند و اسلام را ترویج نموده و طاغوت را از بین بردند کیفیت اهل علم است. اگر خدای نخواسته مردم ببینند که آقایان وضع خودشان را تغییر داده اند، عمارت درست کرده اند و رفت و آمد هایشان مناسب شان روحانیت نیست و آن چیزی را که نسبت به روحانیت در دلشان بوده است از دست بدهند. از دست دادن همان و ازبین رفتن اسلام وجمهوری اسلامی همان[2].

-    ای دوست از خواب بیدار شو، و بادیده حقیقت و بصیرت به پروردگار خویش بنگر، مبادا که از زمره نادانان باشی.هیهات! که ایمان ما سست است واهل یقین نیستیم، والا ممکن نبود این طور به غفلت بگذرانیم و تا صبح با خواب گران هم­آغوش شویم[3].

-   لازم نیست یک دعای طولانی را یک دفعه با عجله وشتاب بخوانی و تفکر در معانیش نکنی، بنده و شما حال سید سجاد (علیه السلام) را نداریم که آن دعای مفصل را باحال بخوانیم، شبی یک ربع آن را، یک ثلث آن را، با حال بخوان و تفکر کن، شاید صاحب حال شوی[4].

-   چه شده که ما این قدر در خواب غفلت و جهالتیم؟ علی بن الحسین علیهمالسلام امام معصوم، گریه ها وزاری هایش ومناجات و عجز وناله هایش دل را پاره پاره می کند. ما راچه شده که هیچ حیا نکرده و درمحضر ربوبیت این قدر هتک حرمات ونوامیس الهی را می کنیم؟

ای وای بر وما وبر غفلت ما، ای وای به حال ما، در بزرخ و سختی های آن، ودر قیامت و ظلمت های آن[5].

-    ای عزیز نمازی که برای خاطر خواهی زن باشد-چه زن دنیایی یا بهشتی -این نماز برای خدا نیست، نمازی که برای رسیدن به آمال دنیا باشد یا آمال آخرت به خدا ارتباط ندارد[6].

-    من نه یک ساعت تفریحم را گذاشته ام برای درس، و نه یک ساعت وقت درسم را برای تفریح گذاشته ام. باید تفریح داشته باشید که اگر تفریح نداشته باشید نمی توانید خودتان را برای تحصیل آماده کنید[7].

-    آنکه از همه خدمات بالاتر است، آنکه نیروی انسانی مارا باید رشد بدهد برعهده مطبوعات است، مجله هاست، رادیو وتلویزیون است، سینما­هاست، تئاترهاست[8].

-   همه سعادت­ها وشقاوت­ها انگیزه اش در مدرسه هاست، وکلیدش در دست معلمین است.

-   هیچ چیز به اندازه رحمت و طرح دوستی ومودت نمی تواند دل مردم را به دست اورد[9]

-    تربیت از دامان پاک مادر وجوار پدر شروع می شود و با تربیت اسلامی و صحیح آنان، استقلال و آزادی و تعهد به مسائل کشور، پایه ریزی می­شود[10].

   


[1]. صحیفه امام؛ ج21،ص 282.

[2]. همان؛ ج19، ص 317.

[3].ترجمه شرح دعای سحرص:155.

[4]. چهل حدیث ص: 22.

[5]. چهل حدیث ص: 24.

[6]. شرح چهل حدیث، ص 73.

[7].برداشت هایی از سیره امام ج1 ص60.

[8].صحیفه نور، ج 8، ص24.

[9]. شرح حدیث جنود عقل و جهل، ص 234.

[10].صحیفه امام، ج 15، ص 161.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید